جهیدن بازار سوئیس جشنواره استفاده جشنواره

جهیدن: بازار سوئیس جشنواره استفاده جشنواره شیمیایی بازار سوئیس جشنواره استفاده جشنواره شیمیایی Zibelemarit

گت بلاگز اخبار اجتماعی جزییات حوادث بازداشتگاه کهریزک از زبان مسئول پیگیری به پرونده

۱۸ تیر سال ۸۸، پایتخت کشور عزیزمان ایران همچنان روزهای ملتهب بعد از انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم را پشت سر می‌گذاشت. روز پنج شنبه بود و گروهی از جوانان و دانش

جزییات حوادث بازداشتگاه کهریزک از زبان مسئول پیگیری به پرونده

جزییات حوادث بازداشتگاه کهریزک از زبان مسئول پیگیری به پرونده

عبارات مهم : کهریزک

۱۸ تیر سال ۸۸، پایتخت کشور عزیزمان ایران همچنان روزهای ملتهب بعد از انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم را پشت سر می گذاشت. روز پنج شنبه بود و گروهی از جوانان و دانشجویان به مناسبت دهمین سالگرد حمله به کوی دانشگاه به خیابان آمده بودند.

به گزارش ایلنا، نیروی انتظامی همچون روزهای گذشته تلاش در کنترل تجمعات داشت و بعضا بعضی از تجمع کنندگان را بازداشت می کرد. ۱۸ تیر و اعتراضات آخر یافت ولی نیروی انتظامی ماند و بیش از ۲۰۰ بازداشتی.

جزییات حوادث بازداشتگاه کهریزک از زبان مسئول پیگیری به پرونده

ناجا جهت تعیین وظیفه بازداشتی ها با دادستانی هماهنگ می کند. دستور می آید بازداشتی ها به کهریزک انتقال یافته شوند. دستوری که سرآغاز اتفاق تلخی بود.

پس از ۴ روز که خبر بدرفتاری و ضرب و شتم بازداشت شدگان که منجر به کشته شدن محسن روح الامینی، محمد کامرانی و امیرجوادی فر شده، به مقام معظم رهبری می رسد، ایشان فورا دستور تعطیلی این بازداشتگاه را صادر و گروهی را جهت بررسی مساله مامور می کنند.

۱۸ تیر سال ۸۸، پایتخت کشور عزیزمان ایران همچنان روزهای ملتهب بعد از انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم را پشت سر می‌گذاشت. روز پنج شنبه بود و گروهی از جوانان و دانش

گروهی از مسئولان ناجا جهت پیگیری به اتهاماتشان تعلیق می شوند و در مهر ماه سال ۸۸ سردارعلی قلی فودازی به ریاست بازرسی پلیس پایتخت منصوب شد.

او در زمانی که ریاست بازرسی پلیس پایتخت را بر عهده داشت، مسئول پیگیری به پرونده بازداشتگاه کهریزک نیز شد. سردار فودازی در این گفت وگو به سوالات و ابهاماتی که در رابطه با پرونده کهریزک مطرح هست، پاسخ داده است.

او راجع به اینکه ادعا شده است مسئولیت بازداشت کهریزک با بعضی از فرماندهان سپاه بوده است اظهار کرد: بازداشتگاه کهریزک به وسیله مسئولان وقت ناجا راه اندازی شده است بود و به جز نیروی انتظامی هیچ دستگاه دیگری در این بازداشتگاه مسئولیت نداشت.

جزییات حوادث بازداشتگاه کهریزک از زبان مسئول پیگیری به پرونده

سردار فودازی تاکید کرد: بازداشتگاه کهریزک در وقت سال ۸۸ نیز تحت نظر نیروی انتظامی بود و هیچ کدام از سرداران سپاه در آن نقشی نداشتند.

رئیس پیشین بازرسی پلیس پایتخت راجع به اینکه گفته می شود سردار احمدی مقدم در جلسه ۱۹ تیرماه ۸۸ به دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران اعلام کرده که این بازداشتگاه مناسب نبوده ولی به اصرار مقامات قضایی وقت این افراد در آن بازداشتگاه نگهداری شدند، گفت: سردار رجب زاده که در آن وقت مسئولیت فرماندهی پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ را بر عهده داشت اعلام کرد که این بازداشتگاه بیش از این ظرفیت نگهداری بازداشت شدگان ۱۸ تیر سال ۸۸ را ندارد و باید به جای دیگری انتقال یافته شود ولی دادستانی تاکید داشت به علت اینکه جهت نگهداری این افراد جا نداریم باید این افراد تا وقت تعیین وظیفه در بازداشتگاه کهریزک نگهداری شوند.

۱۸ تیر سال ۸۸، پایتخت کشور عزیزمان ایران همچنان روزهای ملتهب بعد از انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم را پشت سر می‌گذاشت. روز پنج شنبه بود و گروهی از جوانان و دانش

او در پاسخ به این پرسش که طبق بعضی روایت ها پیش از انتقال بازداشت شدگان ۱۸ تیر ۸۸ بعضی زندانیان خطرناک در کهریزک نگهداری می شدند و این بازداشت شدگان نیز به سلول های این افراد خطرناک انتقال یافته شدند گفت: اصلا چنین مساله ای صحت ندارد چراکه سلول این دو گروه از یکدیگر جدا بود.

سردار فودازی ادامه داد: جهت بازداشت شدگان ۱۸ تیر ۸۸ دو اتاق بزرگ در نظر گرفته شده است بود که آن ها در آنجا نگهداری شوند و هیچ گونه ارتباطی میان این بازداشت شدگان و اراذل و اوباشی که پیش از این در کهریزک نگهداری می شدند، وجود نداشت.

جزییات حوادث بازداشتگاه کهریزک از زبان مسئول پیگیری به پرونده

رییس پیشین بازرسی پلیس پایتخت تاکید کرد: یکی از ادعای مطرح شده است این است که بازداشت شدگان ۱۸ تیر ۸۸ به وسیله اراذل و اوباش مورد ضرب و شتم قرار گرفتند که این مساله نیز کذب است.

او ادامه داد: ما از بیش از ۹۰ نفر از بازداشت شدگان کهریزک رضایت گرفتیم و در گفت وگوهایی که با آن ها داشتیم هیچ یک ادعایی مبنی بر مورد ضرب و شتم قرار گرفتن از سوی سایر زندانیان را نداشتند.

سردار فودازی در پاسخ به این پرسش که آیا در ارتباط با فوت رامین پوراندرجانی دکتر بازداشتگاه کهریزک تحقیقاتی به عمل آمد و علت فوت چه بود، گفت: متاسفانه آن دکتر وظیفه بر اثر ترسی که داشت و به او به اشتباه گفته بودند تو مقصری دچار جنون آنی شده است و با خوردن قرص خودکشی کرد.

او تاکید کرد: نظریه پزشکی قانونی در این ارتباط موجود است.

سردار فودازی راجع به اینکه بعد از بسته شدن بازداشتگاه کهریزک از سوی مقامات قضایی چند نفر ازمسئولان ناجا به انفصال از خدمت و یا حبس محکوم شدند، گفت: جهت بررسی اتهامات بعضی از مقامات نیروی انتظامی آن ها از کار تعلیق شدند ولی در جریان پیگیری ها مشخص شد که هیچ یک در این ارتباط اتهامی نداشته و به خاطر بی گناهی محکوم نشدند.

فودازی تاکید کرد: بازرسی پلیس پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ در این ماجرا از ۹۰ نفر رضایت گرفت، همه آن ها گفتند که در کهریزک هیچ کس به من دست نزده هست. ما در کهریزک بیش از دویست نفر بازداشتی داشتیم. آن ها می گفتند ما را هل دادند، ولی اینکه بزنند و تجاوز کنند؛ صحت ندارد. سه نفری که در کهریزک فوت کردند سرما خورده بودند و در اثر مننژیت فوت کردند. البته بعضی از بازداشت شدگان موقع دستگیری کتک خورده بودند، ولی در بازداشتگاه کتک نخورده بودند. من در سال ۸۸ در کف خیابان بودم در موقع دستگیری هنگامی که ماموران پلیس مشاهده می کردند گروهی قصد آتش زدن بانک ها و مغازه ها را دارند با آن ها برخورد می کردند نازشان که نمی کردند.

او افزود: یک نفر بود که ادعا می کرد، من را در کهریزک تا گردن در زمین چال کرده اند من متعجب بودم که در کهریزک جایی جهت چال کردن وجود ندارد. من پیش رییس دادگاه رفتم و از او خواهش کردم که ممکن است جهت دیدار محل و بازرسی صحنه به محل بیایید. چون پلیس مواد مخدر قبلاً بازداشتگاه کهریزک را جهت معتاد ها آماده سازی کرده بود و به خوبی آنجا را می شناختیم. من در آنجا یک چاه آب کنده بودم، ولی آب چاه به قدری تلخ بود که استفاده آن جهت افراد مناسب نبود و جهت اسکان افراد معتاد اردوگاه شفق را گرفتم.

رییس بازرسی پلیس پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ با اشاره به مراحل صحنه سازی بیان کرد: ما به همراه کسی که صحنه را بازسازی کرده بود تا اعتراف بگیرند و همراه با نماینده بازپرس به کهریزک رفتیم. از او خواستیم که محلی که او را چال کردند، نشان دهد. آن شخص محلی را نشان داد من خواهش کردم که زیاد دقت کند، ولی دوباره همان جا را نشان داد. من به نماینده بازپرس گفتم: «حاج آقا من فرزند دِه هستم، خاک اطراف این چاله از زمستان تا به حال بیل نخورده است» رییس دادگاه هم این را تائید کرد. نماینده بازپرس شخصی که صحنه را بازسازی کرد، احضار کرد و گفت شما باید حواستان را جمع می کردید. بعد از این بازدید، احکامی را که صادر کرده بود، عوض کردن داد.

او راجع به بعضی ادعاهای مطرح شده است راجع به آزار جنسی بازداشت شدگان در کهریزک گفت: گفته می شد؛ ۱۴۰ نفر را در اتاقی جا داده بودند که ما جهت ۴۹ نفر در نظر گرفته بودیم. امکان ندارد این اتفاقات در کهریزک رخ داده باشد، اصلا فضای این کار ها نبود. آن ها فقط قبل از دستگیری کتک خورده بودند. اتاق ها نو بود، اصلاً چیزی به نام کک و ساس وجود نداشت. من زمانی که مسئولیت بازرسی پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ را بعهده گرفتم، همه مسئولان قبلی بازداشت بودند و جهت اینکه می دانستم در آنجا چه اتفاقاتی افتاده است و محل کهریزک را می شناختم این مسئولیت را در بازرسی قبول کردم.

فودازی با اشاره به نقش سردار رادان در پرسشها مرتبط با کهریزک خاطرنشان کرد: من به رییس دادگاه گفتم، افسران نیروی انتظامی کاره ای نبودند و کهریزک استاندارد های مورد نیاز را نداشت و تنها یک سوله هست. من پرونده تمام این مسئولان را پیگیری کردم تا آزاد شوند و ثابت کردیم که سردار رادان در آن دو روز اصلا به محل زندان کهریزک نرفته بود. عده ای می گفتند؛ سردار رادان با هلی کوپ تر به محل می آمد، ما ثابت کردیم سردار رادان اصلا به آنجا نرفته هست. سردار رادان در وقت مسئولیت جانشینی فرماندهی ناجا بسیار مقتدر و با قدرت عمل می کرد. نیروی انتظامی در تمام صحنه ها چون کار اجرایی می کند و تابع ولی امر خود است هرگز وارد سیاست نمی شود.

واژه های کلیدی: کهریزک | بازداشت | پلیس پایتخت | نیروی انتظامی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs