جهیدن بازار سوئیس جشنواره استفاده جشنواره

جهیدن: بازار سوئیس جشنواره استفاده جشنواره شیمیایی بازار سوئیس جشنواره استفاده جشنواره شیمیایی Zibelemarit

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی پرش دوم بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

نماگر بازار سهام روزهای سبز خود را دیروز با جهشی ۶۰۰ واحدی ادامه داد و توانست دومین کانال شکنی در هفته جاری را تجربه کند. بنابراین شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان

پرش دوم بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

پرش دوم بورس تهران

عبارات مهم : ایران

نماگر بازار سهام روزهای سبز خود را دیروز با جهشی ۶۰۰ واحدی ادامه داد و توانست دومین کانال شکنی در هفته جاری را تجربه کند. بنابراین شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با ورود به کانال ۹۱ هزار واحدی رکورد جدیدی را در تاریخ خود به ثبت رساند. نمادهای گروه فولادی، سنگ آهنی و پالایشی بیشترین سهم را در این رشد داشتند. زیاد کردن قیمت سهام بزرگ ترهای بورس که طبیعتا اثر بیشتری بر شاخص کل دارند، نوعی سوءتفاهم را میان بعضی سهامداران مبنی بر شاخص سازی ایجاد کرده است که احتمالا ریشه در بی توجهی به عوامل بنیادین و ساختار بازار دارد.

پرش دوم بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

پرش دوم بورس تهران

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در جریان معاملات دیروز شاهد کانال شکنی دیگری بود. نماگر مهم این بازار در جریان معاملات روز گذشته با رشد ۶۰۰ واحدی (معادل ۷/ ۰ درصد) جهت نخستین بار در طول فعالیت خود وارد کانال ۹۱ هزار واحدی شد (شاخص کل در معاملات نخستین روز از هفته جاری به کانال ۹۰ هزار واحدی جهش کرده بود).

با قرار گرفتن نماگر مهم سهام در سطح ۹۱ هزار و ۲۵۵ واحدی، بازدهی این بازار از ابتدای سال به ۲/ ۱۸ درصد رسید که کارنامه قابل قبولی در مقایسه با دیگر بازارهای موازی به شمار می رود. سطوح مناسب قیمت ها در بازارهای جهانی، روند صعودی قیمت دلار و کم شدن قیمت سود بانکی در زیاد کردن خوش بینی سرمایه گذاران به روندآتی بورس نقش بسزایی داشته اند. به نظر می رسد جو کنونی با ادامه مسیر این متغیرها کمابیش استمرار یابد.

نماگر بازار سهام روزهای سبز خود را دیروز با جهشی ۶۰۰ واحدی ادامه داد و توانست دومین کانال شکنی در هفته جاری را تجربه کند. بنابراین شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان

روزهای طلایی بازار سهام

شاید بتوان شروع آذر ماه امسال را شروع فصل جدیدی جهت بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نامید.با شروع معاملات این ماه شاخص سهام رشد چشمگیری را تجربه کرد و دو رکورد شکنی تاریخی در خاطره سهامداران بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران باقی گذاشت.

پیش از این، از میانه تیر ماه تابستان امسال شاخص سهام در مسیر صعودی حرکت می کرد. عمده رشد این نماگر ناشی از رشد چشمگیر قیمت ها در گروه های فلزی – معدنی و پالایشی بود. سطوح مناسب قیمت فلزات در بازارهای جهانی و روند صعودی قیمت نفت به عنوان بااهمیت ترین عامل در تعیین سودآوری بخش اعظمی از شرکت های بورس تهران، عوض کردن چشمگیری در معاملات پدید آورده بود و موجب استمرار رشد قیمت ها از روزهای نخست تابستان امسال شد.از طرفی قیمت دلار در روند صعودی قرار داده شد و حلقه های حمایت از معاملات سهام را تکمیل کرد. از ابتدای شهریور ماه نیز بانک مرکزی در ابلاغیه ای بانک ها و موسسات اعتباری را ملزم به کم شدن قیمت سود بانکی کرد. هر چند انتظار می رفت این امر موجب زیاد کردن تقاضای سهام شود ولی بورس به این ابلاغیه تصویر العمل خاصی نشان نداد.

پرش دوم بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

دلیل آن به هربار ناکامی بانک مرکزی در کم کردن این قیمت بر می گشت. در هفته های اخیر بانک مرکزی ضوابط سختگیرانه تری جهت کم شدن قیمت سود بانکی در نظر گرفت. این امر نشان می داد که بانک مرکزی این بار بسیار جدی تر از قبل پیگیر کم شدن قیمت سود سپرده هاست. این عوامل در کنار یکدیگر محرک مهمی جهت معاملات گروه کالایی به شمار می رفتند. محرکی که احتیاط ناشی از ریسک های سیاسی را تا حد زیادی کنار زد و با زیاد کردن چشمگیر تقاضای سهام در گروه فلزی – معدنی و پالایشی رکورد زنی های چشمگیری جهت شاخص سهام رقم زد.

شائبه غلط شاخص سازی

همان طور که گفته شد، رشد چشمگیر شاخص سهام از ابتدای تابستان امسال تحت تاثیر زیاد کردن قیمت در گروه های کالایی رخ داده هست. رشدی که بنا به دلایلی که در اوج اشاره شد، اعتبار بنیادی جهت آن مطرح بود. در این شرایط ولی بعضی اظهار نظرات عجیب در مورد رشد شاخص کل مطرح می شود که نشان می دهد بعضی فعالان بازار سهام یا از رشد این چنینی نماگر بازار سهام دچار سوء تفاهم شده است اند یا اینکه به دلایل متعددی تلاش در جوسازی در معاملات دارند.

نماگر بازار سهام روزهای سبز خود را دیروز با جهشی ۶۰۰ واحدی ادامه داد و توانست دومین کانال شکنی در هفته جاری را تجربه کند. بنابراین شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان

در روزهای اخیر بعضی فعالان بازار سهام با منتشر کردن نمودارهایی تلاش در القای این عنوان دارند که در دوره رونق اخیر نوعی شاخص سازی در بازار سهام صورت گرفته است.این افراد می گویند عمده رشد شاخص سهام از ابتدای سال بر دوش چندین نماد بوده است و دیگر شرکت های فعال در بازار سهام رشد چندانی نداشته اند. این افراد به دوره رونق سال ۹۲ اشاره می کنند و می گویند در آن سال همه صنایع فعال بورسی با هم رشد می کردند و از این رو رشد شاخص کل در این بازه زمانی نوعی تلاش جهت شاخص سازی بوده است.در این میان بعضی نیز پرتفوی خود را معیار قرار داده اند و به علت ناکامی خود از کسب سود مناسب شائبه شاخص سازی را مطرح می کنند.

در پاسخ به این موارد مطرح شده است باید گفت اولا در سال ۹۲ شاخص رشد چشمگیر بیش از ۱۳۰ درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد و این درحالی است که در امسال بازدهی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران تنها ۱۸ درصد بوده است.اتفاقا رشدی که همه صنایع را با خود همراه کند، تحت تاثیر هیجانات صورت گرفته است.

پرش دوم بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

در ثانی اتفاقا تفکیک بازار در صنایع بورسی نشان می دهد که در این دوره رفتارهای گله ای زمینه ساز رشد شاخص کل نبوده است.به عبارت دیگر اعتبار بنیادی در اوضاع بعضی شرکت ها منجر به زیاد کردن تقاضای سهام شده است هست. در چنین شرایطی میل سهامداران به فروش سهام با نسبت قیمت بر درآمد و ریسک بالاتر و ترجیح به سرمایه گذاری در سهام با P/ E پایین تر و بنیادی تر طبیعی هست. این امر نشان می دهد که ذائقه بازار سهام در داد وستدها عوض کردن کرده و سفته بازی جای خود را به تحلیل محوری داده است.

دو دستگی در گروه فلزات

یکی از گروه هایی که اخیرا بیش از دیگر گروه ها مورد توجه قرار داشت و رشد چشمگیر شاخص کل را باعث شده، گروه فلزات اساسی بوده هست. این گروه در جریان معاملات سه روز ابتدایی هفته جاری با پیشتازی «فولاد» رشد چشمگیر شاخص کل را باعث شد. زیاد کردن قیمت دلار و سطوح نسبتا بالای قیمت ها در بازارهای جهانی عوامل حمایت کننده از معاملات سهام زیر مجموعه این گروه بودند. با بازگشایی بازارهای جهانی در معاملات روز دوشنبه قیمت فلزات تا حدودی افت کرد و در معاملات دیروز نیز این روند نزولی ادامه یافت.

روز دوشنبه انتشار آمار بخش صنعت چین در ماه اکتبر نگرانی ها در مورد اوضاع آتی اقتصاد چین را زیاد کردن داد. رشد سود دهی بخش صنعت در ماه اکتبر ۱/ ۲۵ درصد اعلام شد که نسبت به رشد ۷/ ۲۷ درصدی این بخش در سپتامبر کم کردن محسوسی را نشان می دهد. از سوی دیگر قرار است امروز شاخص مدیران خرید تولیدی در ماه اکتبر منتشر شود و سرمایه گذاران حالا در انتظار دریافت این گزارش هستند. این امر رویکرد سرمایه گذاران در جریان معاملات دو روز گذشته را با نوعی محافظه کاری مواجه کرد. در این شرایط دیروز قیمت هر تن مس با افت بیش از ۶/ ۱ درصدی به ۶۸۰۰ دلار رسید. روی نیز با افت ۳/ ۱ درصد، ۳۱۴۵ دلار در هر تن گزارش شد. سرب نیز در قیمت های ۲۴۵۰ دلاری در حال معامله بود (قیمت ها در لحظه تنظیم این گزارش ساعت ۱۵ ذکر می شوند).

در این فضا بود که معاملات زیر مجموعه گروه فلزات اساسی در اوضاع منفی دنبال شدند. در این میان البته نوعی دو دستگی بین همگروهی ها وجود داشت. جایی که فولادی ها توانستند مسیر خود را از دیگر نمادهای این گروه جدا کند. در این گروه «فملی» و «فباهنر» که با رسیدن قیمت مس به ۷ هزار دلار در هر تن رشد های مناسبی را تجربه کرده بودند، روز گذشته با ریزش قیمت مس با افت مواجه شدند. نمادهای مرتبط با روی نیز در پی افت محسوس قیمت روی در بازارهای جهانی با نوسان در محدوده منفی همراه شدند.

این امر در شرایطی رخ داد که به اعتقاد کارشناسان همچنان سطوح قیمت ها در بازار فلزات جهانی نسبت به بودجه شرکت ها بالاتر هست. در شرکت های فولادی ولی همچنان اوضاع مثبت بود. چنانچه فولادی ها در صدر نمادها با بیشترین تاثیر مثبت بر محاسبه شاخص کل قرار داشتند. قوانین محدود کننده تولید فولاد در چین به علت قوانین زیست محیطی این کشور بااهمیت ترین عامل اثر گذار بر رشد قیمت این فلز بوده هست. در معاملات دیروز قیمت بیلت فولاد در بازار تانگشان بازهم اوج رفت و محصولات فولادی نیز به روند رشد خود ادامه دادند. این امر به رشد قیمت میلگرد و نوردگرم در بازار نقدی چین منجر شد.

در همین راستا نماد «فولاد» دیروز معاملات پرحجمی را شاهد بود و با رشد قیمت ۴/ ۳ درصدی به کار خود آخر داد. «فخوز» نیز با رشد قیمت ۷/ ۲ درصدی حدود ۴۲ واحد در ارتقای شاخص کل تاثیر داشت. این فضای مثبت در معاملات گروه کانه های فلزی نیز به چشم می خورد. دو قلوهای سنگ آهنی این گروه دیروز همزمان با نمادهای فولادی مسیر صعودی را پیش گرفتند و با صف خرید به کار خود آخر دادند. در آخر معاملات دیروز نمادهای زیر مجموعه فولادی – معدنی بیشترین تاثیر بر رشد شاخص کل بورس را داشتند.

روند آتی پالایشی ها بعد از گزارش «شبندر»

بخش مهم دیگری از رشد شاخص کل در جریان معاملات روزهای اخیر به عهده صنعت پالایشی بوده هست. رشد قیمت نفت و زیاد کردن قیمت دلار بااهمیت ترین دلایل افزایش قیمت سهام پالایشی در جریان معاملات هفته های اخیر به شمار می رفت. هر چند ابهام قیمت گذاری از سوی شرکت پالایش و پخش همچنان وجود داشت ولی سهامداران با انتظار از زیاد کردن این قیمت از سوی پالایش و پخش در سمت تقاضای سهام ظاهر شدند. عدم اعلام قیمت ها از سوی شرکت پالایش و پخش انتشار گزارش های شش ماهه این شرکت ها را با تاخیر مواجه کرد. چنان که با گذشت بیش از یک ماه از وقت مهلت قانونی انتشار گزارش های شش ماهه همچنان خبری از گزارش های شرکت های پالایشی نبود. تا اینکه بالاخره بعد از مدت ها انتظار گزارش شش ماهه عملکرد پالایش نفت بندرعباس منتشر شد.

پالایش نفت بندرعباس در گزارش شش ماهه خود از ابهام مربوط به قیمت گذاری دستوری پالایش و پخش تا حدودی براق سازی کرد. «شبندر» در شش ماهه نخست سال ۷۴ درصد از آخرین آینده نگری سود خود را پوشش داد. گزارش این شرکت در حد انتظارات سهامداران ظاهر شده است است تا جایی که بعضی فعالان می گویند انتشار چنین گزارشی می تواند چشم انداز سودآوری شرکت های پالایشی را زیاد کردن دهد. از محتوای گزارش «شبندر» به نظر می رسد که شرکت پالایش و پخش قصد سازش با شرکت های پالایشی را دارد و بر همین اساس می توان به حمایت عوامل بنیادی از سهام زیر مجموعه این شرکت امیدوار بود. با این حال همچنان مواردی وجود دارند که می توانند فضای گروه پالایشی را با احتیاط همراه کنند.

پیشخور شدن اخبار مثبت در این گروه در کنار نوسانات اندک قیمت نفت تا وقت اجرای نشست اوپک در آخر هفته جاری از مواردی هستند که می توانند فضای معاملات این گروه را تا حدودی با انتظار و احتیاط بیشتری همراه کنند.

توصیه به تازه واردان

از جمله مسائلی که اهمیت آن در دوره رونق سهام زیاد تظاهر می کند، ارائه یک تصویر منطقی به سهامداران تازه وارد است.در وقت رونق بازار سهام اخبار بورس تیتر یک رسانه ها را به خود تخصیص داده شده است می دهند.در این فضا توجه مردم به بورس جلب می شود.در این میان موضوعی که تازه واردان باید بدانند، این است که سرمایه گذاری در بورس یک کار تخصصی است و ورود افراد بدون دانش کافی به این حوزه می تواند زیان سنگینی جهت آنها به دنبال داشته باشد. از این رو به تازه واردان پیشنهاد می شود که اسیر این اخبار نشوند و در صورت میل به به ورود به معاملات سهام متوجه ریسک هیجانی شدن بازار نیز باشند. علاوه بر این سهامداران بدانند که سرمایه گذاری مستقیم جهت افراد کم تجربه می تواند زیان های هنگفتی را به همراه آورد.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs