جهیدن بازار سوئیس جشنواره استفاده جشنواره

جهیدن: بازار سوئیس جشنواره استفاده جشنواره شیمیایی بازار سوئیس جشنواره استفاده جشنواره شیمیایی Zibelemarit

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی تئوري مثلث حجاريان

حدود یک ماه از انتخابات و حماسه مردمی در روز 29 اردیبهشت می گذرد. حسن روحانی توانست در برابر وعده و وعیدها، اتهامات و هجمه ها با رأی بالای مردم پیروز شود. مردم

تئوري مثلث حجاريان

تئوري مثلث حجاريان

عبارات مهم : میلیون

حدود یک ماه از انتخابات و حماسه مردمی در روز 29 اردیبهشت می گذرد. حسن روحانی توانست در برابر وعده و وعیدها، اتهامات و هجمه ها با رأی بالای مردم پیروز شود. مردم با رأی خود به انواع یارانه ها و وعده های مالی «نه» گفتند و شیخ دیپلمات را به رغم چهار سال هجمه و تخریب از سوی جناح رقیب، بار دیگر مدیر جمهور کردند.

تئوري مثلث حجاريان

این انتخابات نیاز به چندین و چند تحلیل علمی و دقیق دارد تا بتوان تا اندازه ای به علل و چرایی این گزینش از سوی مردم پی برد. سعید حجاریان، یکی از تئوریسین های جریان اصلاحات و از تحلیلگران سیاسی کشور، اخیرا طی یادداشتی به تحلیل این انتخابات پرداخت. او اعتقاد است که پیش و بعد از انتخابات اردیبهشت ۱۳۹۶ شاهد چند رخداد بودیم که هر کدام به تنهایی و یا در کنار هم می توانند به مبنایی جهت تحلیل های سیاسی در میان دو جناح جمهوری اسلامی تبدیل شوند. تعداد این رخدادها با توجه به زاویه تحلیل ها متفاوت است.

حجاریان نیز در تحلیل خود به 7 رخداد در این مورد اشاره کرد. بسیاری این انتخابات را با حماسه دوم خرداد 76 مقایسه می کردند ولی قیاس این دو انتخابات نتیجه های جالبی را نشان می دهد. یکی از پرسش هایی که راجع به انتخابات 96 می توان مطرح کرد بحث مقایسه آرای اصلاحات و اصولگرایی در این دو انتخابات هست. حجاریان نیز این عنوان را یکی از رخدادهای حماسه سال 96 می داند. او اعتقاد است نخستین اتفاقی که در این انتخابات تعجب کنشگران و تحلیلگران را برانگیخت، عوض کردن حجم سبد رأی دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا بود. مطابق با آمار رسمی منتشرشده می دانیم که در انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶، مدیر دولت اصلاحات و علی اکبر ناطق نوری به ترتیب با بیست میلیون و هفت میلیون رأی نفر اول و دوم انتخابات شدند.

حدود یک ماه از انتخابات و حماسه مردمی در روز 29 اردیبهشت می گذرد. حسن روحانی توانست در برابر وعده و وعیدها، اتهامات و هجمه ها با رأی بالای مردم پیروز شود. مردم

همچنان واقفیم که در انتخابات دوره دوازدهم آرای نفرات اول و دوم این گونه اعلام شد؛ حسن روحانی بیست و چهار میلیون رأی و ابراهیم رئیسی پانزده میلیون رأی. مشاهده می کنیم که مطابق آمار رسمی منتشرشده از دوم خرداد ۱۳۷۶ به این سو آرای جناح اصولگرا بیش از هشت میلیون زیاد کردن داشته و در برابر به آرای اصلاح طلبان تنها چهار میلیون افزوده شده است است و این در حالی است که در این فاصله به تعداد کسانی که حق رأی داشتند، بیست میلیون اضافه شده است است که نوعا قشر جوان هستند و طبعا به سمت تحول خواهی گرایش دارند.

عادی سازی؛ دغدغه جامعه

مردم در این انتخابات ثابت کردند که با ماجراجویی و کارهای غیرقابل آینده نگری و غیراصولی خط و مرز جدی دارند. این همان بحثی است که حجاریان پیش از این و از سال 92 به بعد بر آن تاکید داشت و تحت عنوان نرمالیزاسیون یا عادی سازی آن را توضیح می داد.

اکنون وی ضرورت عادی سازی در انتخابات از سوی مردم را به عنوان دومین علت گزینش روحانی برمی شمارد. واقعیت این است که مردم بنا به تجربیاتشان نمی خواهند از شرایط نرمال خارج شوند آیا که تحمل شوک را ندارند و می دانند کمترین نوسان زندگی ارزش را به هم می ریزد. از سوی دیگر، باتوجه به فشارهای اقتصادی ای که در سال های گذشته به خاص از 84 تا 92 به کشور وارد شد، عدالت اجتماعی جای خود را به اختلاف طبقاتی داد. در این حالت مردم نیازمند عدالت هستند و شعارهایی از این دست می تواند بر رأی آنها موثر افتد. بنابراین اصلاح طلبان باید به این مقوله توجه کنند. شاید قسمت اعظمی از آرای رئیسی به علت همین شعارها بود.

تئوري مثلث حجاريان

این همان موردی است که حجاریان از آن به عنوان سومین پدیده نام می برد. او اعتقاد است: رقیب نهایی روحانی، در سفرهای استانی و مناظره اقتصادی- اجتماعی چندین شعار محوری مطرح کرد که شاید بااهمیت ترین آنها برپایی عدالت اجتماعی و از بین بردن فاصله طبقاتی بود.

این شعارها چنان که می دانیم از ابتدای آن، متعلق به جناح چپ بوده است و به همین علت این پرسش در اذهان به وجود آمده که جناح راست را چه شده، آیا آنها همچون چپ ها شده است اند؟ در پاسخ باید گفت محال است راست، چپ شود چراکه چپ بودن ملزومات تئوریکی دارد که اصولگرایان از آن بی بهره بوده اند. اهالی این جناح فی الواقع چپ نما هستند و تنها تعریفشان از مفهوم عدالت، صدقه دادن است چنان که شاهد بودیم کاندیدای مهم این جریان در بُعد ایجابی تنها از پرداخت پول سخن گفتند. متفکران این جناح در زمینه علوم اجتماعی در آرای ارسطو و کتاب سیاست وی متوقف مانده اند. البته باید توجه داشت که اصلاح طلبان نیز آن گونه که باید به بحث عدالت نپرداخته اند.

حدود یک ماه از انتخابات و حماسه مردمی در روز 29 اردیبهشت می گذرد. حسن روحانی توانست در برابر وعده و وعیدها، اتهامات و هجمه ها با رأی بالای مردم پیروز شود. مردم

مثلث بی بدیل

بحث دیگری که در این انتخابات باید به آن پرداخته شود، همان چیزی است که در جریان مقابل، کمتر شاهد آن هستیم؛ یعنی وفاق، وحدت و حضور اشخاص بانفوذ. در جریان انتخابات سال 96 با وضوح بیشتری این عنوان در هر دو جناح نمایان شد. اصولگرایان فاقد این سه شاخصه مهم بودند و اصلاح طلبان به قدرت هرچه تمام تر این شاخصه ها را در اردوگاه خود می دیدند. سعید حجاریان نیز اعتقاد است از انتخابات اسفند ۹۴ به این سو، شاهد سه دستاورد مهم در زمینه رأی به فهرست اصلاحات و اعتدال بوده ایم چنان که جریان اصلاحات این موفقیت را در رزومه عقلانیت و کار جمعی خود نوشت و جریان برابر از انتصابات بزرگان اصلاحات و ضرورت عوض کردن اوضاع سخن گفت.

تئوري مثلث حجاريان

درباره استمرار کارایی مثلث «اجماع بزرگان، لیست واحد و تَکرار» باید گفت مادامی که در کشور قطب سومی به وجود نیاید و اتفاق آینده نگری نشده ای رخ ندهد، آلترناتیوی متصور نیست و حتی بر کیفیت رای آوری جریان اصلاحات نیز افزوده خواهد شد. رویدادهای مهم دیگری که حجاریان به آنها اعتقاد است راجع به توزیع جغرافیایی آرا، رأی پایتخت و همچنین اقلیت هاست که نقش مهمی در انتخابات ایفا کردند و در مجموع این عوامل روی هم رفته باعث پیروزی حسن روحانی شدند. البته نقاط ضعفی نیز وجود دارد که اصلاح طلبان باید از آن درس بگیرند تا در انتخابات آتی با قطعیت بیشتری بتوانند از مردم رأی اعتماد بگیرند و کشور را طبق برنامه های گفتمان اصلاح طلبی در مسیر رشد و توسعه قرار دهند.

اخبار سیاسی – آرزوی بزرگ

واژه های کلیدی: میلیون | انتخابات | اصلاح طلب | انتخابات 96 | اصلاح طلبان | انتخابات سال 96 | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs