جهیدن بازار سوئیس جشنواره استفاده جشنواره

جهیدن: بازار سوئیس جشنواره استفاده جشنواره شیمیایی بازار سوئیس جشنواره استفاده جشنواره شیمیایی Zibelemarit

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی سرنوشت ده نفری که برجام را به آخر رساندند

افراد بسیاری از شروع روند مذاکرات هسته ای در دولت یازدهم تا امضای برجام، در نهایی شدن توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران سهیم بودند، کسانی که جهت صلح و نه جنگ وار

سرنوشت ده نفری که برجام را به آخر رساندند

سرنوشت ده نفری که برجام را به آخر رساندند

عبارات مهم : ایران

سرنوشت ده نفری که برجام را به آخر رساندند/ از سکوت مرد آرام مذاکرات تا روزهای جان کری و اوباما دور از کاخ سفید /ظریف و روحانی بازهم در پاستور بهم می رسند؟

افراد بسیاری از شروع روند مذاکرات هسته ای در دولت یازدهم تا امضای برجام، در نهایی شدن توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران سهیم بودند، کسانی که جهت صلح و نه جنگ وارد عرصه دیپلماسی شدند و توانستند توافقی برد برد را رقم بزنند.

برجام آغازین روزهای سه سالگی خود را تجربه می کند، توافقی که اگرچه حرف و حدیث های زیادی اطراف آن وجود دارد ولی تاکنون با موفقیت مرحله اجرایی خود را سپری می کند و تهدیدات مدیر جمهور تازه آمریکا نیز نتوانست خللی در آن ایجاد کند، برداشته شدن بیش از 100 مورد تحریم، خرید هواپیما، زیاد کردن صادرات نفت کشور عزیزمان ایران و بازگشت کشور عزیزمان ایران به جامعه بین المللی از جمله همه اتفاقات مهم پسا برجام است.

سرنوشت ده نفری که برجام را به آخر رساندند

برنامه جامع اقدام یکسان ولی در حالی 2 سال پیش امضا شد که افراد بسیاری در به ثمر رسیدن آن دخیل بودند، از مقام معظم رهبری که با حکم نرمش قهرمانه مجوز آن را صادر کردند تا روسای جمهوری کشور عزیزمان ایران و آمریکا که جهت نخستین بار بعد از انقلاب کشور عزیزمان ایران با یکدیگر تلفنی صحبت کردند و سازوکار مذاکرات را تعیین کردند. در این بین نمی توان از نقش سلطان قابوس پادشاه عمان نیز در به ثمر رسیدن این مذاکرات نادیده گرفت که نقش میانجی را در ابتدای شروع مذاکرات محرمان ایفا کرد.

اما این روزها با روزهای به ثمر رسیدن برجان تفاوت دارد از این جهت که بسیاری از کسانی که در این رخداد سهیم بودند دیگر از دنیای سیاست کنار رفتند یا سمت متفاوت دیگری برعهده گرفتند یا برعکس مثل مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران خود را جهت تشکیل دولت تازه آماده می کنند.

افراد بسیاری از شروع روند مذاکرات هسته ای در دولت یازدهم تا امضای برجام، در نهایی شدن توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران سهیم بودند، کسانی که جهت صلح و نه جنگ وار

در این گزارش قصد داریم نگاهی بیندازم به آینده 10 نفر از بااهمیت ترین و کلیدی ترین کسانی که در به ثمر رسیدن برجام نقش داشتند:

حسن روحانی، حامی مهم دیپلماسی

حسن روحانی به عنوان مدیر جمهور و مدیر شورای عالی امنیت ملی، نقش قابل توجه و غیرقابل انکاری در به ثمر رسیدن پرونده مذاکرات هسته ای کشور عزیزمان ایران و گروه 1+5 برعهده داشت.

سرنوشت ده نفری که برجام را به آخر رساندند

وی برپایه تجربه ای که در وقت دبیری شورای عالی امنیت ملی در سال های 68 تا 84 و داشتن مسئولیت مذاکرات هسته ای کشور عزیزمان ایران با سه کشور اروپایی، کسب کرده بود، بعد از گزینش به عنوان مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران در سال 92 به دنبال مکانیزم جدیدی جهت پیشبرد مذاکرات هسته ای کشور عزیزمان ایران بود و در همین مسیر بستر آن را نیز فراهم کرد.

روحانی بعد از گزینش به عنوان یازدهمین مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران با تکیه بر وعده به ثمر رساندن مذاکرات هسته ای و از میان برداشتن تحریم ها، پرونده مذاکرات را از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه برد و به ظریف سپرد. روحانی از حامیان گفت وگو و دیپلماسی است و با حمایت تمام قد خود در به ثمر رسیدن برجام در سال 95 و امضای این توافق هسته ای موثر بود و توانست وعده خود راجع به برداشته شدن تحریم های هسته ای را عملی کند.

افراد بسیاری از شروع روند مذاکرات هسته ای در دولت یازدهم تا امضای برجام، در نهایی شدن توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران سهیم بودند، کسانی که جهت صلح و نه جنگ وار

حسن روحانی اکنون آخرین روزهای دولت یازدهم را سپری می کند و خود را جهت شروع دولت دوازدهم آماده می کند. روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 29 اردیبهشت ماه امسال با 24 میلیون رای بار دیگر رای اعتماد مردم را کسب کرد.

اوباما و میراث برجام

باراک اوباما مدیر جمهور سابق آمریکا که ریاست جمهوری اش همزمان با ریاست جمهوری احمدی نژاد در کشور عزیزمان ایران بود همواره به دنبال فرصتی جهت دیپلماسی با کشور عزیزمان ایران بود، فرصتی که در آن دولت از دست رفت با این حال اوباما در دور دوم ریاست جمهوری به دنبال کانالی جهت برقراری روابط دیپلماتیک با کشور عزیزمان ایران بود، کانالی که با روی کار آمدن دولت اعتدال گرای حسن روحانی در کشور عزیزمان ایران میسر شد و با تماس تلفنی اوباما با حسن روحانی نخستین های بسیاری را رقم زد.

سرنوشت ده نفری که برجام را به آخر رساندند

اوباما و روحانی در نخستین تماس تلفنی روسای جمهور دو کشور بعد از انقلاب کشور عزیزمان ایران وزرای خارجه خود را مسئول پیگیری پرونده هسته ای کردند و تا آخر و وقت امضا و اجرای برجام به تمامی تعهدات خود بر اساس برجام پایبند ماند و در کنگره این کشور به دفاع تمام قد از برجام می پرداخت. از برجام به عنوان میراث دولت اوباما یاد می شود، میراثی که طرفداران و مخالفان زیادی در آمریکا دارد. اوباما با آخر دوره دوم ریاست جمهوری خود اکنون از سیاست کناره گیری کرده است و گه گاهی به سخنرای در کنفرانس ها می پردازد.

محمد جواد ظریف، مردِ دیپلماسی

ظریف با تکیه بر 30 سال تجربه در عرصه دیپلماسی به دعوت حسن روحانی در سال 92 ریاست دستگاه دیپلماسی کشور و پرونده مهم مذاکرات هسته ای را برعهده گرفت.

ظریف یکی از اشخاص ایرانی متخصص در امور آمریکا هست. نزدیکان روحانی راجع به گزینش ظریف از سوی مدیر جمهوری این کشور به سمت وزارت خارجه میگویند که نشانه از این انتخاب، عوض کردن شکل وزارت خارجه کشور عزیزمان ایران نبود بلکه نشانه از این گزینش رهبری مذاکرات هسته ای با کشورهای غربی بوده است.

توانایی و مهارت بالای ظریف در دیپلماسی تا جایی بود که توانست اجماع قابل توجهی را در میان گروه 1+5 بر سر پرونده هسته ای کشور عزیزمان ایران ایجاد کند، ظریف 2 سال مذاکرات فشرده هسته ای را در پایتخت های اروپایی و واشنگتن به همراه تیم مذاکرات کشور عزیزمان ایران رهبری کرد، با جان کری پیاده روی کرد، بر سر وزرای خارجه داد زد، روی ویلچر به محل کنفرانس خبری رفت و یک تنه برابر تندروها ایستاد تا در نهایت برجام را به نهایت برساند، توافقی که وزیر خارجه و مدیر جمهور ان را توافقی برد برد می خوانند.

ظریف را می توان دیپلمات خندان و دانا نام برد، کسی که بارها مقام معظم رهبری به تعریف و تمجید از وی پرداخت و مورد تایید قرار داد. ظریف این روزها آخرین هفته های حضور در دولت یازدهم به عنوان وزیر خارجه را سپری می کند، باید دید سردار دیپلماسی کشور عزیزمان ایران بار دیگر سکان وزارت خارجه در دولت دوازدهم را برعهده خواهد گرفت یا نه.

جان کری، مرد بازنشسته برجام

وزیر خارجه سابق آمریکا بعد از ۳۴ سال نخستین وزیر امور خارجه آمریکا بود که در مهر ۱۳۹۲، با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشور عزیزمان ایران در حاشیه شصت و هشتمین مجمع عمومی شرکت ملل متحد در نخستین مذاکره کشور عزیزمان ایران و ۱+۵ در دولت یازدهم دیدار کرد.

در حاشیه این مذاکره، ظریف و کری به سالن جانبی رفتد و گفت و گو و دیداری دو جانبه نیز داشتند. بعد از آخر این دیدار کری در کنفرانس خبری خود گفت: «با ظریف ملاقات داشتم، لحن او حقیقتاً متفاوت بود.»

پس از آن به مدت 2 سال وزرای خارجه آمریکا و کشور عزیزمان ایران بارها بارها با یکدیگر دیدار و ساعت ها پشت درهای بسته به مذاکره راجع به پرونده هسته ای کشور عزیزمان ایران پرداختند، وزیر خارجه آمریکا نقش قابل توجهی در مذاکرات و به نتیجه رسیدن آن ایفا کرد. از سوی دیگر از رابطه ظریف و کری به عنوان کانالی موفق و تاثیر گذار میان روابط کشور عزیزمان ایران و آمریکا یاد می شد، کانالی که با آخر دولت اوباما در سال 2017 عملا قطع و به سردی گرایید. جان کری نیز همانند اوباما اکنون و با ریاست جمهوری ترامپ از سیاست کناره گیری کرده است.

فدریکا موگرینی، میانجی برجام

موگرینی، مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مسئول هماهنگ کننده گروه 1+5 سیاست مدار ایتالیایی است که پابه پای وزرای خارجه کشور عزیزمان ایران و گروه 1+5 نزدیک به 2 سال در مذاکرات هسته ای حضور داشت و به هماهنگی مواضع دو طرف می پرداخت.

موگرینی که جایگزین بارون اشتون انگلیسی شده است بود علی رغم کم تجربگی در عرصه سیاست بین الملل ولی عملکرد قابل توجهی از خود نشان داد و توانست اعتماد طرفین را جلب کند و نقش غیرقابل انکاری در به ثمر رسیدن برجام از آن خود کند.

عباس عراقچی، مردِ ساکت این روزهای برجام

محمدجواد ظریف بعد از برعهد گرفتن ریاست تیم مذاکره کننده کشور با گروه 1+5 تیم مذاکره کننده جدیدی را تشکیل داد، وی اعضای این تیم را از میان شخصیت های وزارت خارجه گزینش کرد و مسئولیت بخشی از مذاکرات مستقیم را به معاون حقوقی خود، عباس عراقچی داد.

عراقچی مدرک دکترای خود را در رشته علوم سیاسی از دانشگاه کنت انگلیس دریافت کرده هست. وی در مرکز تحقیقات سیاسی وزارت خارجه کار خود را شروع کرد و مدتی نیز به عنوان سفیر کشور عزیزمان ایران در کشورهای اروپایی و آسیایی حضور داشت؛ عراقچی بعد از آن به سمت معاون وزیر در امور حقوق بین الملل منصوب شد. عراقچی یکی از اشخاص حرفه ای وزارت خارجه کشور عزیزمان ایران محسوب می شود که هیچ گرایش سیاسی خاصی ندارد و به عضویت هیچ یک از احزاب سیاسی کشور عزیزمان ایران نیز درنیامده است.

عراقچی اکنون ریاست کارگروه برجام را برعهده دارد و یکی از مذاکره کنندگان ارشد کشورمان فرد مورد اعتماد مدیر جمهور و وزیر خارجه محسوب می شود. با این حال عراقچی در ماه های اخیر سکوت اختیار کرده است و به نظر می رسد قصد ندارد در بسیاری از موارد پاسخی به تندروها و مخالفان هر لحظه منقد برجام بدهد. از سوی دیگر گمانه زنی هایی نیز شنیده می شود که عراقچی در دولت دوازدهم جایگزین علی شمخانی دبیر عالی شورای امنیت ملی می شود.

وندی شرمن ، از حاشیه تا متن

وندی شرمن معاون سیاسی وزیر خارجه آمریکا نیز از جمله افرادی بود که در روند مذاکرات هسته ای از ابتدا تا آخر حضور داشت و به هماهنگی و ارائه نظرات و پیشنهادات طرف آمریکایی می پرداخت، وی اگرچه اتهام کشور عزیزمان ایران ستیزی دارد ولی در روند مذاکرات در کنار وزیر خارجه آمریکا تلاش قابل توجهی جهت به ثمر رسیدن پرونده هسته ای و امضای برجان داشت. شرمن نیز اکنون در بدنه دولت آمریکا حضور ندارد و با همزمان با آخر کار دولت اوباما احتمالا به دانشگاه باز گشته است.

مردِ مرموز مذاکرات به وزارت علوم می رود؟

صالحی مدرک دکترای خود را در رشته فیزیک هسته ای از یکی از دانشگاه های آمریکا دریافت کرد و به عنوان یکی از متخصصان علوم هسته ای کشور عزیزمان ایران به شمار می رود. صالحی 4 سال نیز در دولت احمدی نژاد سمت وزیر خارجه را برعهده داشت، گفته می شود که وی از پایه گذاران مذاکرات مخفیانه کشور عزیزمان ایران و آمریکا در عمان بوده است و نخستین یادداشت های مقامات آمریکایی در این زمینه را رد بدل کرده است و از مقام معظم رهبری جهت انجام مذاکرات مخفیانه کسب اجازه کرده است.

صالحی که اکنون ریاست شرکت انرژی اتمی کشور را برعهده دارد اگرچه بارها در جلسات مذاکرات هسته ای با غربی ها حضور پیدا کرد ولی در آخرهای دولت یازدهم در حاشیه دوران پسا برجام قرار داشت. اکنون نیز با رو به آخر بودن دولت یازدهم گمانه زنی های وجود که دارد که نشان می دهد صالحی ممکن است با ترک شرکت انرژی اتمی به عنوان یکی از گزینه وزارت علوم مطرح شود.

حمید بعیدی نژاد، از لندن تا برجام

حمید بعیدی نژاد جهت نظارت بر روند مذاکرات کارشناسی کشور عزیزمان ایران و گروه 1+5 به عنوان یکی از اعضای تیم مذاکره کننده ارشد ایرانی گزینش شد و یکی از اعضای کلیدی تیم مذاکره کننده کشور محسوب می شد که نقش قابل توجهی در کنار مجید تخت روانچی در به ثمر رسیدن مذاکرات هسته ای و امضای برجام برعهده داشت. وی همچنین از نزدیکان روحانی نیز به شمار می آید که در وقت نمایندگی ظریف در شرکت ملل متحد به همراه وی در نیویورک حضور داشت.

بعیدی نژاد بعد از اجرایی شدن برجام و از سر گیری روابط دیپلماتیک کشور عزیزمان ایران و انگلیس بعد از چند سال وقفه، از سوی مدیر جمهور به عنوان سفیر کشور عزیزمان ایران در انگلیس گزینش شد و عازم لندن شد. با این وجود هرزمان که صحبتی از برجام در رسانه ها می شود و گمانه زنی راجع به تحریم های تازه و آینده برجام مطرح می شود این بعیدی نژاد است که با تخصص خاص خود به رمز گشایی در این باره می پردازد.

علی اکبر ولایتی، مدافع برجام در دانشگاه آزاد

سال های طولانی حضور ولایتی در دستگاه دیپلماسی کشور عزیزمان ایران باعث شد که وی تجربه عملی در روابط خارجی کسب کند و اعتماد رهبر کشور عزیزمان ایران و دیگر شخصیت های معتدل کشور از جمله حسن روحانی را کسب کند.

ولایتی از جمله مدافعان دور تازه مذاکرات هسته ای بود که روحانی شروع کرد و در مناظره های انتخابات ریاست جمهوری 92 علی رغم آنکه رقیب روحانی محسوب می شد ولی سیاست های گذشته در زمینه مذاکرات هسته ای را زیر پرسش برد. بعضی منابع نیز از وی به عنوان مهندس نشست های محرمانه کشور عزیزمان ایران و آمریکا در عمان پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته کشور عزیزمان ایران نیز یاد می کنند.

ولایتی ولی این روزها ریاست دانشگاه ازاد را برعهده گرفته و جایگزین میرزاده شده است است تا با دور شدن از فضای سیاسی و هسته ای کشور مشغول فضای مدیریت دانشگاه آزاد شود.

البته افراد زیاد دیگری نیز بودند که از ابتدای شروع دور تازه مذاکرات هسته ای در دولت روحانی تا آخر آن و امضا و اجرایی شدن برجام حضور داشتند و نقش کلیدی و مهمی را نیز ایفا کردند، افرادی چون وزرای خارجه اسبق انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و وزیر خارجه کنونی روسیه در کنار روسای جمهور کنونی و سابق این کشورها که حمایت خود را همواره از مذاکرات هسته ای و دیپلماسی و برجام اعلام کردند.

اخبار سیاسی – نامه نیوز

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | ایرانی | مذاکرات | آمریکایی | حسن روحانی | دولت روحانی | رقیب روحانی | وزارت خارجه | ریاست جمهوری | مقامات آمریکا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs