جهیدن بازار سوئیس جشنواره استفاده جشنواره

جهیدن: بازار سوئیس جشنواره استفاده جشنواره شیمیایی بازار سوئیس جشنواره استفاده جشنواره شیمیایی Zibelemarit

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری علت ثبت انجمن صنفی کارفرمایی مستقل سینمایی در وزارت کار چه بود؟

غلامرضا موسوی راجع به ثبت شدن انجمن صنفی کارفرمایی شرکت‌ها و تهیه‌کنندگان مستقل سینمای کشور عزیزمان ایران در وزارت کار گفت: بعد از بازگشایی منزل سینما جهت جلوگی

علت ثبت انجمن صنفی کارفرمایی مستقل سینمایی در وزارت کار چه بود؟

علت ثبت انجمن صنفی کارفرمایی مستقل سینمایی در وزارت کار چه بود؟

عبارات مهم : انجمن

غلامرضا موسوی راجع به ثبت شدن انجمن صنفی کارفرمایی شرکت ها و تهیه کنندگان مستقل سینمای کشور عزیزمان ایران در وزارت کار گفت: بعد از بازگشایی منزل سینما جهت جلوگیری از انحلال مجدد این منزل و تصمیم مجمع عمومی؛ به این سمت رفتیم که بتوانیم به عنوان یک انجمن کارفرمایی در وزارت کار ثبت شویم و شکلی قانونی و حقوقی به آن ببخشیم.

این تهیه کننده و عضو شورای عالی تهیه کنندگان در گفت وگو با ایسنا، راجع به رسمیت یافتن انجمن صنفی کارفرمایی شرکت ها و تهیه کنندگان مستقل سینمای کشور عزیزمان ایران توضیح داد: اکثر اصناف تا قبل از تعطیلی منزل سینما و آن شرایطی که برایش به وجود آوردند به صورت مدنی و با استفاده از مشروعیت منزل سینما اداره می شدند؛ به این صورت که عده ای دور هم جمع می شدند و اساسنامه ای را تصویب و بر اساس آن فعالیت می کردند.

او ادامه داد: بعد از آنکه منزل سینما گشایش یافت مجمع عمومی منزل سینما از اصناف خواست که حتما دارای شکل حقوقی و قانونی باشند؛ لیکن که در این حالت انحلال آنجا به سادگی صورت نمی گیرد و باید راه های قانونی جهت آن طی شود. ما هم بعد از بازگشایی منزل سینما به عنوان یکی از سه تشکل شورای عالی تهیه کنندگان به این سمت رفتیم که بتوانیم با توجه به نگاهی که وجود داشت به عنوان یک انجمن کارفرمایی در وزارت کار ثبت شویم.

موسوی افزود: در مقطعی دو انجمن تهیه کنندگی هم عرض وجود داشت؛ کانون تهیه کنندگان فیلم و انجمن تهیه کنندگان مستقل. وزارت کار در وقت ثبت مشکلش این بود هر دو یک شکل دارند و به همین علت نمی توان ثبت شوند یا باید ادغام شوند و یا یکی از آنها شکل حقوقی پیدا کنند. بنابر این انجمن تهیه کنندگان مستقل، به عنوان شروع به اسم انجمن کارفرمایی موسسات سینمایی شکل حقوقی پیدا کرد، البته با توافق مسئول وقت اداره کل تعاون و کار، این انجمن می توانست اعضای حقیقی خود را هم جذب کند.حتی در اساسنامه هم این عنوان به صراحت ذکر شده است بود ولی بعد از مدتی به علت مسائلی که پیش آمد وزارت کار اعلام کرد شما شکل حقوقی دارید و نمی توانید اعضای حقیقی داشته باشید.

او در عین حال یادآور شد: از طرف دیگر انجمن تهیه کنندگان مستقل در شکل مدنی باقی مانده بود و هیچ جا ثبت نشده بود و البته مشکلاتی را هم ایجاد کرده بود. به عنوان نمونه بعضی از اشخاصی که در سال ۹۲ عضو شورای مرکزی بودند و سال ۹۴ عضویت آنها تمام شده است بود، در سال ۹۶ مدعی عضویت شورای مرکزی بودند، هیچ جایی هم وجود نداشت که به صورت رسمی آن را پیگیری کند.

این تهیه کننده با اشاره به فعالیت های انجمن کارفرمایی موسسات یادآور شد: انجمن کارفرمایی موسسات فعالیتی را شروع کرد که اعضای حقیقی را به صورت قانونی زیر چتر نام انجمن تهیه کنندگان مستقل جمع کند و از حقوقشان دفاع کند. رسیدن به این مهم به علت رفت و آمدهای متعدد به اداره کل کار و جلسات خارج از آنجا به طول انجامید. آخر بعد از نامه نگاری ها و جلسات متعدد با وزرات کار به تفاهم رسیدیم که انجمن کارفرمایی موسسات سینمایی که بخش حقوقی انجمن را نمایندگی می کرد در یک مجمع عمومی فوق العاده اعضای حقیقی خود را جذب کند، بعد از این پذیرش، وزارت کار با نام تازه انجمن تهیه کنندگان مستقل، موافقت کرد.

او راجع به تفاوت انجمن تازه توضیح داد: تفاوت این اتفاقات، حقوقی و قانونی بودن آنها هست. یعنی هم اعضا می دانند که با توجه به اساسنامه و قوانین وزارت کار در صورتی که بخواهند اقدامی بکنند باید بدانند که چه رفتاری باید داشته باشند، هم هیئت مدیره می داند باید چه وظایفی داشته باشد و هم اینکه وظایف قانونی این دو جهت هم تعریف شده است است.

موسوی با اشاره به اینکه “در این شرایط جدای از اوج رفتن اعتماد، این مرکز حقوقی باید پاسخگو فعالیت های خود هم باشد” گفت: از این به بعد اگر جهت این تشکل بحثی پیش بیاید، از جهت آنکه یک NGO قانونی و ثبت شده است است که تعدادی از تهیه کنندگان سینمای کشور عزیزمان ایران را نمایندگی می کنند باید پاسخگو باشد، می خواهد وزارت کار باشد یا دیگر مراکز و اعضای مرتبط.

او راجع به اوضاع شورای عالی تهیه کنندگان و فعالیتهای آن نیز اظهار کرد: شورای عالی تهیه کنندگان فعلا تا وقت تبدیل یا تشکیل صنف واحد پا برجا هست. در حال حاضر تا زمانی که کمیته یکپارچه سازی تهیه کنندگان بتواند کار خود را انجام دهد و صنف واحد را بوجود بیاورد، شورای عالی همچنان حضور خواهد داشت و بعد از ثبت اساسنامه، این اساسنامه به مجمع عمومی ارجاع خواهد شد و بعد از تصویب و انتخابات شورای مرکزی صنف، فعالیت شورای عالی به شکل کنونی آخر خواهد یافت و صنف یکپارچه با شورای مرکزی تازه وظایف صنفی را انجام خواهد داد.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی شرکت ها و تهیه کنندگان مستقل سینمای کشور عزیزمان ایران در آخر بیان کرد: در حال حاضر چهار تشکل صنفی داریم؛ تشکل تهیه کننده_کارگردانان، جامعه صنفی تهیه کنندگان که در وقت مدیریت آقای جواد شمقدری تشکیل شد و توانست مراحل قانونی را هم بگذارند که البته بعد از دولت آقای روحانی به شورای مرکزی پیوست، یکی دیگر انجمن تهیه کنندگان مستقل است که به صورت مدنی وجود داشت و تشکل دیگر کانون تولیدکنندگان فیلم است که زن فرشته طائرپور مسئولیت ریاست آن را بر عهده دارد بنابراین الان این چهار تشکل، شورای عالی تهیه کنندگان را تشکیل می دهند. ۳ تشکل تهیهکننده ـ کارگردانان، کانون تهیه کنندگان و انجمن تهیه کنندگان مستقل ثبت وزارت کار هستند و یک تشکل جامعه صنفی هم ثبت وزارت کشور است.

واژه های کلیدی: انجمن | سینما | سینمای | قانونی | سینمایی | وزارت کار | وزارت کشور | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs