جهیدن بازار سوئیس جشنواره استفاده جشنواره

جهیدن: بازار سوئیس جشنواره استفاده جشنواره شیمیایی بازار سوئیس جشنواره استفاده جشنواره شیمیایی Zibelemarit

گت بلاگز اخبار پزشکی لزوم اجرای برنامه واکسیناسیون جهت پیشگیری از سرطان دهانه رحم

آمار مبتلایان به سرطان های خاص زنان از جمله سرطان دهانه رحم (سرویکس) در مناطق متفاوت کشور عزیزمان ایران از جمله خراسان رضوی درحال زیاد کردن است درحالی که این نو

لزوم اجرای برنامه واکسیناسیون جهت پیشگیری از سرطان دهانه رحم

لزوم اجرای برنامه واکسیناسیون جهت پیشگیری از سرطان دهانه رحم

عبارات مهم : ایران

آمار مبتلایان به سرطان های خاص زنان از جمله سرطان دهانه رحم (سرویکس) در مناطق متفاوت کشور عزیزمان ایران از جمله خراسان رضوی درحال زیاد کردن است درحالی که این نوع سرطان با واکسیناسیون قابل کنترل و ریشه کنی است.

به گزارش ایرنا مسئولان حوزه سرطان وزارت بهداشت می گویند: میانگین شیوع مبتلا شدن به انواع سرطان ها در کشور عزیزمان ایران کمتر از کشورهای پیشرفته هست، ولی آمار مبتلایان به این امراض در سالهای گذشته در کشورمان روند رو به رشد و شتاب فزاینده ای داشته است.

لزوم اجرای برنامه واکسیناسیون جهت پیشگیری از سرطان دهانه رحم

آنان افزوده اند:هم اینک میانگین شیوع سرطان در دنیا 180 مورد به ازاء 100 هزار نفر جمعیت است و این شاخص در کشور عزیزمان ایران 135 مورد به ازاء 100 هزار نفر جمعیت برآورد می شود.

سرطان دهانه رحم ؛ میزن شیوع و راههای پیشگیری

به گفته مدیر انجمن سرطان زنان ایران، سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان مرسوم در کشور عزیزمان ایران و پنجمین علل فوت و میر در زنان کشورمان به شمار می رود.

آمار مبتلایان به سرطان های خاص زنان از جمله سرطان دهانه رحم (سرویکس) در مناطق متفاوت کشور عزیزمان ایران از جمله خراسان رضوی درحال زیاد کردن است درحالی که این نو

دکتر اعظم السادات موسوی افزوده است: هر سال بیش از یک هزار زن در کشور عزیزمان ایران به سرطان سرویکس یا دهانه رحم مبتلا می شوند و آمار مبتلایان هر سال روند رو به رشدی دارد.

واکسیناسیون سرطان دهانه رحم در 127 کشور دنیا اکنون در حال اجراست

رییس انجمن سرطان های زنان کشور عزیزمان ایران گفت: منشاء مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم ویروس پاپیلومای انسانی است و این ویروس اگر وارد بدن شود حدود 12تا 24 ماه بعد تبدیل به سلول های سرطان می شود.

لزوم اجرای برنامه واکسیناسیون جهت پیشگیری از سرطان دهانه رحم

دکتر موسوی اظهار کرد: هم اکنون 25 تا 30 میلیون نفر زن بالای 15 سال در کشور در معرض خطر مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم قرار دارند.

وی با بیان اینکه واکسن HPV در دنیا و همچنین در کشور عزیزمان ایران موجود هست، گفت: مجوز ورود واکسن به کشور از چند سال پیش صورت گرفته هست.

آمار مبتلایان به سرطان های خاص زنان از جمله سرطان دهانه رحم (سرویکس) در مناطق متفاوت کشور عزیزمان ایران از جمله خراسان رضوی درحال زیاد کردن است درحالی که این نو

وی بیان کرد: در حال حاضر 127 کشور دنیا تزریق واکسن HPV را در برنامه واکسیناسیون خود جهت پیشگیری از سرطان دهانه رحم و سرطان های وابسته در حال اجرا دارند ولی هنوز تزریق این واکسن در برنامه واکسیناسیون کشوری قرار نگرفته است و امید است که سیاست گذاران سلامت در کشور ترزیق این واکسن را در برنامه های آینده خود قرار دهند.

بر اساس توصیه شرکت بهداشت جهانی هم اکنون بعضی از کشورهای دنیا پوشش واکسیناسیون سرطان دهانه رحم و دیگر سرطان های وابسته به آن نظیر حنجره، دهان، حلق و مقعد را در حال اجرا دارند و اینگونه سرطان ها در کشورها در حال ریشه کنی هست.

لزوم اجرای برنامه واکسیناسیون جهت پیشگیری از سرطان دهانه رحم

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این ارتباط گفت: ویروس HPV یا ‘هیومن پاپیلوما’ منشاء مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم (سرویکس) است و ورود این ویروس به بدن خطر مبتلا شدن به این سرطان را زیاد کردن می دهد.

دکتر ملیحه حسن زاده با بیان اینکه رابطه جنسی عامل انتقال ویروس HPV هست، افزود: HPV ویروسی است که در بروز سرطان های دهان، حلق و حنجره، مقعد، دهانه رحم ، آلت تناسلی مردانه نقش مستقیم دارد.

وی خاطر نشان کرد: با استفاده از واکسن HPV می توان در برابر 99.7 درصد سرطان های سرویکس یا دهانه رحم ایمن شد و مناسب ترین وقت تزریق واکسن سنین بین 14 تا 26 سالگی و قبل از نخستین تماس جنسی هست.

این دکتر فوق تخصص زنان تصریح کرد: با تزریق دو دُز ( نوبت سر) از واکسن مذکور در سنین 14 سالگی و سه دُز در سنین بالاتر می توان در برابر این ویروس، ایمنیِ 95 تا 100 درصد را کسب کرد.

دکتر حسن زاده خاطر نشان کرد: در حال حاضر تزریق واکسن HPV در کشورهای زیادی طبق پروتکل شرکت بهداشت جهانی در حال اجراست و طی 20 تا 30 سال آینده در این کشورها سرطان های رحم ریشه کن خواهد شد.

وی با اشاره به الگوهای نامتعارف رابطه جنسی در کشور اظهار کرد: بعضی روابط جنسی نامتعارف به شدت در انتقال این ویروس به دهان حلق و حنجره موثر است و به همین خاطر در سال های اخیر شاهد رشد این نوع از سرطان ها در کشور هستیم.

دکتر حسن زاده خواستار توجه وزارت بهداشت و دستگا ههای مسئول در خصوص گنجاندن این واکسیناسیون در طرح ملی واکسیناسیون کشور شد و گفت: واکسیناسیون بر علیه ویروس HPV در درازمدت از تحمیل هزینه های گزافِ درمان سرطان های دهان، حلق حنجره، رکتوم( مقعد) و به خصوص دهانه رحم جلوگیری می کند.

وی آزمایشات غربالگری و انجام واکسیناسیون بر علیه HPV را مهم خواند و اظهار کرد: واکسن HPV در هر بار تزریق حدود 300 هزار تومان هزینه در بردارد و نهایتا با 3 دُز تزریق از تبعات و هزینه های گزاف جلوگیری خواهد کرد.

وی با بیان اینکه سرطان دهانه رحم با یک آزمایش ‘پاپ اسمیر’ راحت قابل شناسایی است ولی به علت ضعف در سیستم غربالگری با کمال تاسف این غربالگری راحت زمانی انجام می شود که بیمار علامت دار شده است و درعمل نیاز به کارها درمانی تهاجی درمانی دارد.

واکسن HPV با تجویز دکتر در بخش شخصی در دسترس است

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: پوشش واکسیناسیون سرطان دهانه رحم و سرطان های وابسته در سالهای اخیر از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مورد توجه قرار گرفته هست.

دکتر محمد جعفر صادقی افزود: پوشش واکسیناسیون سرطان هایی با منشاء ویروس HPV در سراسر کشور با تصمیم گیری مسئولان وزارت بهداشت و تامین هزینه های مربوطه در کشور قابل انجام هست.

وی ادامه داد: هم اکنون واکسن HPV در بخش شخصی جهت زنان مستعد و با تجویز دکتر در دسترس هست.

وی خاطر نشان کرد: یکی از علل احتمالی عدم استفاده از واکسن HPV در کشور عزیزمان ایران با توجه به اینکه این واکسن باید در چند دوز تزریق شود، تامین هزینه های مربوطه هست.

مدیر پیشگیری از بیماریهای واگیر دار دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: با توجه به روند شیوع سرطان دهانه رحم در زنان ایرانی آگاه سازی و اطلاع رسانی راجع به این سرطان مهم هست.

دکتر زهرا نهبندانی با بیان اینکه هیومن پاپیلوما، ویروس عامل بیماری سرطان سرویکس و سرطان های وابسته هست، افزود: مبتلا شدن به سرطان سرویکس زیاد در زنان 15 تا 49 سال شیوع دارد و جهت همین در کشورهایی که نظام واکسیناسیون این بیماری را دارند، در این سنین تزریق می شود.

وی بیان کرد: در کشور عزیزمان ایران هنوز واکسیناسیون این بیماری زیر پوشش قرار نگرفته است و علت آن تامین نشدن هزینه های تهیه واکسن است و امیدواریم که پیشگیری از بیماری و تزریق واکسن در نظام مواظبت واکسیناسیون جهت زن های ایرانی به صورت رایگان ارائه شود.

غربالگری سه سرطان از جمله سرویکس در خراسان رضوی

مدیر پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر دانشگاه علوم مشهد گفت: هر سال هفت هزار نفر در استان خراسان رضوی به انواع سرطان ها مبتلا می شوند.

دکتر نادر اقبالی افزود: سرطان های معده، پستان، پوست، مری، ریه، و پروستات به ترتیب بیشترین شیوع را در بین زنان و مردان استان خراسان رضوی دارند.

به گفته وی، هر سال بیش از 75 نفر در استان خراسان رضوی به سرطان دهانه رحم مبتلا می گردند.

وی با اشاره به برنامه غربالگری سرطان های دهانه رحم، پستان و کولون (روده بزرگ) در دانشگاه علوم پزشکی مشهد همزمان با کشور گفت: هم اکنون غربالگری این سه سرطان که قابل پیشگیری هستند، در حال انجام هست.

وی بیان کرد: در قالب غربالگری سرطان دهانه رحم، تمام بانوان در سنین باروری و بالای 30 سال که HPV مثبت هستند، به علت اینکه مستعد مبتلا شدن به این نوع سرطان می باشند؛ به صورت رایگان جهت آنها واکسن مربوطه تزریق خواهد شد.

سالانه 90 هزار مورد تازه مبتلا شدن به سرطان در کشور عزیزمان ایران شناسایی می شود که این میزان در استان خراسان رضوی هفت هزار نفر در سال برآورد شده است هست.

از سوی دیگر آمار مبتلایان به سرطان رحم در دنیا 500 هزار نفر در سال گزارش شده است است که این میزان در کشور عزیزمان ایران به بیش از یک هزار نفر در سال می رسد.

واژه های کلیدی: ایران | تزریق | ویروس | ایرانی | پیشگیری | سرطان رحم | مبتلا شدن | زنان ایران | سرطان دهان | سرطان دهان | درمان سرطان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs